Думка: Ринок землі існував в Україні й раніше

dumka-rinok-zemli-isnuvav-v-ukraїni-j-ranishe

dumka-rinok-zemli-isnuvav-v-ukraїni-j-ranishe

Нових віх розвитку, думок й аналітики в Україні знову набуло питання зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. Чи так все погано, як нам здається, і чи не було цього самого «ринку» в нашій країні раніше?

[]
1 Step 1
ПОЛУЧАЙТЕ ЦЕНЫ НА СЕМЕНА ПРЯМО НА ВАШ EMAIL
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Розібратися у цьому питанні ми попросили аналітика компанії «Рейн-Агро» Оксану Горбачову.

– На питання «підтримувати чи не підтримувати відкриття ринку землі?» я хотіла б відповісти зустрічним: «а хіба його не було раніше?», – коментує пані Оксана. – Широковідомі емфітевзиси, так звані пожиттєві оренди землі… Рейдерство, яке виникало на базі постійно виникаючих подвійних стандартів, нечітких домовленостей між учасниками укладання орендних договорів, де кожен міг трактувати закон на власну користь. З усього цього можна зробити висновок, що ринкові стосунки в сфері земель с/г призначення існували, активно функціонували і мали виключно тіньовий характер.

Держава у свою чергу щоразу пускала це питання на самотік, адже ця тема досить, так би мовити, тонка. Ніхто не хотів псувати свої рейтинги, втручаючись у цей сегмент економіки. Адже, як ми бачимо і зараз, думки «за» і «проти» ринку розділилися майже навпіл. Коли ж від пустих розмов перейшли до конкретних справ, щоб легалізувати ринок землі в Україні, надавши йому чітких правових рамок – почалися протистояння. Між тими, кому це вигідно, і тими, кому ні.

Нам, українцям, потрібно розібратися і усвідомити, де міф, а де реальність. Іншими словами, ніхто китайцям землю не продаватиме. Це по-перше. По-друге, від прозорого ринку землі виграють у першу чергу пайовики. Адже ні для кого не секрет, що далеко не всім пайовикам щастить із добросовісними орендарями. Останні, існує практика, укладають такі договори на 5-20 років із фіксованою орендною платою. Хто виграє від того, що платить фіксовану ціну в той час, як у країні ціни на все систематично продовжують зростати – здогадатися неважко.

Як на мене, ринок землі в Україні повинен самим українцям. Не для того, щоб розпродавати її іноземцям (таким чином питання взагалі не розглядається), а для того, щоб загалом навести лад у цьому питанні і максимально справедливо розподілити прибутки від землі між фермерами і пайовиками. Потрібно тобі більше землі – купуй. Немає в тебе можливості обробляти землі – здавай в оренду або продавай. Але за конкурентною ціною. Усе інше, як на мене, простий популізм. Ідея ринку землі – крок у майбутнє, але будь-яку гарну ідею можна зіпсувати виконанням. Саме тому потрібно максимум уваги приділити саме нормам, яке регулюватимуть ринкові стосунки у секторі земель с/г призначення,  – наголосила Оксана Горбачова.

Мы используем файлы cookie, чтобы подбирать для вас подходящий контент. Продолжая использовать этот сайт, вы соглашаетесь с использованием cookie-файлов.
Принять